Prowadzenie księgowości czy dokumentacji płacowo-kadrowej to codzienność w każdym przedsiębiorstwie i jednocześnie spore wyzwanie. Dlatego wiele firm od razu zakłada współpracę z biurem rachunkowym. Biorąc pod uwagę sporą konkurencję w tej branży, warto poznać kilka podstawowych kryteriów, w oparciu o które podejmiesz ostateczną decyzję.
Współpraca z biurem rachunkowym stanowi alternatywę dla własnego działu księgowości. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, o ile zdecydujesz się na skorzystanie z usług świadczonych przez rzetelny podmiot.
Dobre biuro rachunkowe – na co zwracać uwagę?
Wybór dobrego biura rachunkowego powinien być dokładnie przemyślany. Głównym kryterium wcale nie powinna być cena usługi, choć ma ona znaczenie. Ważniejsze są jednak inne elementy, które mogą zadecydować o finansowym „losie” twojego przedsiębiorstwa.
1. Odpowiednie kwalifikacje
Pracownicy biura rachunkowego muszą mieć odpowiednie uprawnienia – wraz z potwierdzeniem ich nadania. Warto upewnić się, że obsługująca cię osoba dysponuje kwalifikacjami. Jeśli tego nie sprawdzisz, wówczas istnieje ryzyko niepoprawnego prowadzenia dokumentacji księgowej, błędnego wypełniania deklaracji podatkowych i do ZUS czy wysyłki dokumentów z opóźnieniem.
2. Doświadczenie
Inaczej może wyglądać księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej, a inaczej – prowadzenie księgowości spółki prawa handlowego. Warto więc sprawdzić, np. na podstawie referencji, jakie doświadczenie ma biuro rachunkowe. Im bogatsze, tym większe prawdopodobieństwo, że współpraca będzie przebiegała bez większych problemów. Szczególnie, jeżeli obsługa dotyczyła firm działających w podobnej branży.
2. Zakres ubezpieczenia OC
Każde biuro rachunkowe, w tym biuro podatkowe powinno posiadać ważne ubezpieczenie OC. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na sam fakt dysponowania polisą, ale przede wszystkim na jej zakres.
Czy wiesz, że nawet co czwarte biuro rachunkowe dysponuje ubezpieczeniem OC z niewłaściwym zakresem? Najczęściej jest to podstawowy zakres, który nie uwzględnia np. odpowiedzialności za przeprowadzone kalkulacje wynagrodzeń i składek do ZUS. Może się więc okazać, że nie otrzymasz odszkodowania, jeśli szkoda nie będzie mieścić się w zakresie OC.
3. Usługi dodatkowe – porady podatkowe
Sprawdź, czy biuro rachunkowe działa jednocześnie jako biuro podatkowe. Bydgoszcz jest miastem, w którym działa nasza Kancelaria Podatkowa świadcząca także outsourcing finansowo-księgowy. Co na tym zyskujesz?
Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. Osoba taka świadczy usługi w zakresie optymalizacji zobowiązań podatkowych. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jaką strategię obrać, aby obniżyć obciążenia podatkowe i tym samym zwiększyć płynność finansową.
Pamiętaj! Kwalifikacje doradcy podatkowego łatwo sprawdzisz, korzystając z bazy Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Wystarczy podać imię i nazwisko lub numer wpisu.
Decydując się na współpracę z naszym biurem podatkowym w Bydgoszczy, masz pewność, że doradca podatkowy ma prawo do wykonywania tego zawodu.
Pamiętaj! W ramach świadczonych usług udzielamy porad podatkowych online – dla jeszcze większej twojej wygody. Skorzystaj ze wsparcia, gdy zmagasz się z problemem wymagającym rozwiązania w krótkim czasie.
4. Dedykowana obsługa
Upewnij się, że w ramach współpracy z biurem rachunkowym zostanie ci przydzielona konkretna osoba. Obsługa dedykowanej księgowej to ogromny atut, ponieważ przełoży się na lepszą jakość świadczonych usług, a także lepszą jakość doradztwa.
Warto także zweryfikować możliwości kontaktu – ogromnym udogodnieniem jest dysponowanie numerem telefonu i adresem e-mail do konkretnej osoby.
5. Reprezentacja przez urzędem skarbowym
Wezwanie do urzędu skarbowego zawsze wiąże się ze stresem i wymaga poświęcenia czasu na wizytę w placówce. Możesz tego uniknąć, decydując się na współpracę z odpowiednim biurem rachunkowym.
Z takiej opcji możesz także skorzystać w ramach doradztwa podatkowego świadczonego przez naszą Kancelarię. Będziemy cię reprezentować w prowadzonych kontrolach podatkowych, a nawet postępowaniach podatkowych.
6. Koszt obsługi
Koszt obsługi księgowej jest istotny, jednak najtańsza oferta wcale nie oznacza najlepszej. I wcale nie chodzi wyłącznie o gorszą jakość świadczonych usług. Sprawdź, co obejmuje podana cena, tj. jakie elementy wliczone są w „miesięczny abonament”, a za które trzeba dodatkowo zapłacić.
Wybór biura rachunkowego nie jest łatwy. W podjęciu decyzji mogą pomóc powyżej opisane kryteria, a także opinie podmiotów korzystających z usług.
Inne usługi
Doradztwo podatkowe
Doradztwo podatkowe świadczone przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego Paweł Wysiński to kompleksowa pomoc dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych w zakresie optymalizacji zobowiązań podatkowych oraz rozwiązywaniu problemów prawno – podatkowych.
Czytaj więcej Dowiedz się więcejOutsourcing finansowo księgowy
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Paweł Wysiński zajmuje się kompleksowo obsługą księgową małych oraz średnich firm, a także sprawami kadrowo – płacowymi. Dodatkowo pomagamy równiez nowo powstającym podmiotom zarejestrować działalność gospodarczą.
Czytaj więcej Dowiedz się więcejPorady podatkowe ONLINE
Kancelaria udziela porad podatkowych online i opinii prawno – podatkowych przez Internet.
Czytaj więcej Dowiedz się więcej